Integracją sensoryczną określa się właściwą organizację wszystkich bodźców zmysłowych docierających do mózgu. Prawidłowo funkcjonujący ludzki organizm potrafi rozpoznawać i odpowiednio reagować na otaczające go wrażenia – potrafi adaptować się w zależności od danej sytuacji. Coraz częściej rozpoznajemy nadwrażliwość sensoryczną u dzieci.

Rola integracji sensorycznej w rozwoju dziecka

Integracja sensoryczna każdego człowieka zaczyna się już w najwcześniejszym okresie życia płodowego i trwa przez sporą część dzieciństwa, dlatego tak ważne jest, aby dbać o prawidłowy rozwój dziecka i podejmować odpowiednie działania w przypadku jakichkolwiek problemów. Zaburzenia w odczuwaniu i prawidłowej organizacji wrażeń sensorycznych objawiają się różnego rodzaju dysfunkcjami u dziecka, takimi jak płaczliwość, nadpobudliwość, wady wymowy lub koordynacji ruchowej, nadwrażliwość na dotyk. Jeżeli rodzic zauważy u swojej pociechy tego typu niepokojące sygnały, powinien niezwłocznie zgłosić się do terapeutów, którzy postawią diagnozę i będą w stanie skutecznie pomóc.

Integracja sensoryczna to terapia

Integracja sensoryczna to terapia, podczas której dziecko ma możliwość aktywowania i organizacji wielu zmysłów, a wszelkie procesy układu nerwowego mogą się wyraźnie usprawnić. Zmysły są stymulowane podczas twórczej zabawy, co przyczynia się do poprawy ruchliwości i koordynacji dziecka, a prowadzący integrację sensoryczną terapeuta nadzoruje i eliminuje niepożądane bodźce.

Integracja sensoryczna wpływa na układ dotykowy, układ proprioceptywny, oraz na układ przedsionkowy.

Masaż sensoryczny

W trakcie zajęć SI dziecko, angażując swoje ciało i pobudzając układy zmysłów wykonuje pod kontrolą terapeuty całą gamę ćwiczeń. Zajęcia odbywają się na sali wyposażonej w sprzęt i przygotowanej do terapii SI. Prowadzone są one w formie, która pozwala dziecku na doznanie wielu bodźców, wykazanie własnej kreatywności i przezwyciężenie słabości.

Terapia integracji sensorycznej dla dzieci w Warszawie – zapraszamy do Akademii Ruchu

Gabinet Rehabilitacji Akademia Ruchu w Warszawie jest doskonale przygotowany do prowadzenia terapii integracji sensorycznej, a profesjonalnie wyposażona sala umożliwia dzieciom zaangażowanie całego ciała i kreatywny udział we wszystkich organizowanych grach i zabawach. Integracja sensoryczna może wyraźnie poprawić zdolności uczenia się dziecka, a także zdecydowanie wpłynąć na różnego rodzaju problemy emocjonalne. Nasz personel prowadzi terapię integracji sensorycznej w Warszawie – do wyboru mają Państwo dwie placówki w dogodnych lokalizacjach.

Tagi: integracja sensoryczna warszawa, integracja sensoryczna w warszawie, masaż sensoryczny, zajęcia integracji sensorycznej dla dzieci, terapia integracji sensorycznej warszawa