Jest to sztuka walki wywodząca się z Japonii, a założycielem stylu był Masutatsu Oyama. Nazwał on swój styl „prawdą ostateczną” – tak tłumaczy się kyokushin. W ten sposób Oyama chciał powiedzieć, że jego styl to głównie walka z samym sobą, a poszukiwana przez wszystkich karateków prawda ostateczna to nic innego jak cele jakie osiągamy w życiu dzięki trudowi i uporowi w dążeniu do nich.

Lekarze o Karate Kyokushin

prof. dr hab. n. med. Zbigniew Religa (kardiolog)
„Karate służy wychowaniu młodzieży: nauce dyscypliny, poszanowaniu ludzi starszych i obronie słabszych. Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na aspekt duchowy kyokushin, tę walkę z samym sobą. Oczywiście że na początku wszystko wydaje się bardzo trudne, ale jeden z chińskich myślicieli powiedział, że nawet podróż do odległej wioski trzeba rozpocząć od pierwszego kroku.”

lek. med. Małgorzata Bernacka-Bocewicz (pediatra, specjalista medycyny ogólnej)
„Jeżeli chodzi o rozwój dziecka, karate nie ma sobie równych. Przede wszystkim jest sportem symetrycznym, a więc równolegle rozwija wszystkie partie ciała. Ćwiczenia odbywają się na bosaka, przez co pobudzane są receptory odpornościowe na stopach.”

lek. med. Jacek Czerniecki (ortopeda)

„Zajęcia karate z dziećmi są gimnastyką ogólnorozwojową wyrabiającą kondycję, gibkość i szybkość reakcji na bodźce. W ćwiczeniach tych nie występuje duże obciążenie kręgosłupa i stawów […]. Wiele ćwiczeń przypomina techniki PNF, jednej z najbardziej popularnych na świecie metod gimnastyki korekcyjnej.”

 

8 powodów dla których dzieci powinny ćwiczyć karate
karate uczy:
1.stanowczości i opanowania
2.zdobywania wcześniej wyznaczonych celów (na zajęciach są to kolejne stopnie)
3.koncentracji – przydatnej też w szkole
4.wiary w siebie co jest czynnikiem nadającym dziecku pewności siebie
5.ciężkiej systematycznej pracy nad sobą za co nagrodą są kolejne zdane egzaminy
6.na samym końcu samoobrony
– karate zaspokaja potrzebę przynależności dzieci do grupy, a jednocześnie każdy zachowuje swoją indywidualność jeśli chodzi o osiągnięcia
    – karate daje korzyści fizyczne takie jak: lepszą koordynację; poprawę kondycji, równowagi, szybkości, siły mięśniowej i gibkości.

 

Warszawski Klub Kyokushin Karate (WKKK) zajmuje się organizowaniem i propagowaniem działalności sportowej i wychowawczej na Mazowszu. Szczególną opieką obdarzamy dzieci i młodzież. W pracy z tymi grupami najważniejszym aspektem jest wychowanie w duchu szczunku i wysokiej kultury wobec innych ludzi. W programie treningowym dużo miejsca zajmuje rekreacja z elementami karate, czyli to czego coraz bardziej brakuje współczesnemu człowiekowi. Klub 2 razy w roku organizuje egzaminy na stopnie uczniowskie kyu.  Zajęcia u nas prowadzi sempai Aleksandra Nosarzewska posiadająca stopień 1 dan (tzw. czarny pas). Jest ona wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski, a także doświadczoną instruktorką WKKK.